Gaziantep'ten Sınırdışı Edildi

Gaziantep'ten Sınırdışı Edildi

Gaziantep'ten Sınırdışı Edildi

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Batman'da gözaltında tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon'un sınırdışı edildiğini duyurdu.

Sputnik'te yer alan habere göre, RSF, Batman'da gözaltında tutulan Fransız gazeteci Mathias Depardon'un Gaziantep'ten uçağa bindirilerek Paris'e gönderildiğini belirtti.Fransız gazetecinin annesi Daniele Van de Lanotte, 2 gün önce Gaziantep'e gelerek oğlunu cezaevinde ziyaret etmişti

 

KARAKOLUN FOTOĞRAFINI ÇEKTİĞİ İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINMIŞTI

5 yıl önce Türkiye'ye yerleşen Depardon, 8 Mayıs günü Batman'da gözaltına alınmıştı. National Geographic için Hasankeyf'te bulunan gazeteci, 'bir karakolun fotoğrafını çektiği' iddiasıyla gözaltına alınmıştı. Depardon, gözaltında tutulduğu sürede açlık grevine başlamış, Fransız konsolosluk yetkilileriyle görüştükten sonra da açlık grevine son vermişti.

MACRON'DAN MESAJ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Depardon'un serbest bırakılmasını sevinçle karşıladığını ifade etti.

ANNE GAZİANTEP'E GELMİŞTİ

Gözaltına alınmasının üzerinden geçen 1 ayın ardından bugün Depardon'un annesi Daniele Van de Lanotte, Gaziantep'in  Oğuzeli'ne gelerek oğlunu ziyaret etmiş ziyaret sonrası gazetecilere açıklamada bulunan anne Lanotte, şunları söylemişti:


"Bu çok duygusal bir andı oğlumla benim aramda, oğlumu duygusal bir şekilde ağlarken gördüm. Onu gördüğüme çok mutlu oldum ve bu yüzden ağlayamadım. İyi görünüyordu ama yemeklerle ilgili sıkıntı yaşıyormuş. Birbirimize tatlı sözler söyledik. Ona arkadaşlarının yazdığı küçük mektuplar verdim. O mektupları okudu ve bu onda pozitif etki yarattı. Tutukluluk koşullarını konuştuk. Ona Paris'te onun için yapılan eylemde duvara asılan büyük fotoğrafını gösterdim. Onun arkasında duran ve destek olan bütün isimleri ona söyledim. Çok güven verici görünüyordu. Bulunduğu koşullarda acı çektiği belliydi ama çıktığında çok mutlu olacağı anladım."

9.06.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz