Gaziantep'te Yeni Koronavirüs Yasakları Alındı. İşte O Yasaklar

Gaziantep'te Yeni Koronavirüs Yasakları Alındı. İşte O Yasaklar

Gaziantep'te Yeni Koronavirüs Yasakları Alındı. İşte O Yasaklar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın artış gösteren iller arasında saydığı Gaziantep'te koronairüsle mücadele çerçevesinde yeni kararlar alındı.

Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 20.10.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, Gaziantep Valisi Davut GÜL başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

1-  2020 / 76 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 1. Maddesinin 2. Bendinin  ve  2020 / 83 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 4. Maddesinin;   iptaline,

2- 65 yaş üstü vatandaşlarımızın  saat 17.00 den sonra sebze-meyve pazarına gitmelerinin yasaklanmasına,      

3-  Kafe, kıraathane, çay ocağı vb. yeme içme yerlerinde/mekanlarda bulunan   küçük masalar sosyal mesafenin korunmasında sıkıntı yaşatmaktadır.

Bu nedenle; masa    etrafında kullanılan  tabure/kürsü (sırt ve kol dayayacak yeri olmayan iskemle) tarzı oturma düzeninin  en fazla 2 tabure olacak şekilde oluşturulmasına ve bu iki kişinin oturma yönlerinin birbirine doğru değil aynı yöne bakacak şekilde düzenlenmesine,

4-  Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler;

     -Haklarında mezkur genelgelerimiz çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır.

     -Ayrıca; Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.   

      Yurt ve pansiyonlara yapılacak sevk iş ve işlemleri; İlimiz Merkez ilçelerinde İl Sağlık Müdürlüğünce, diğer ilçelerimizde ise Kaymakamlıklarca koordine edilecektir.

                 Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği,  aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna,

 

 Katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.

22.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz