Gaziantep'te Lise öğrencisi Karakan'ı öldüren polise 5 yıl 7 ay ceza

Gaziantep'te Lise öğrencisi Karakan'ı öldüren polise 5 yıl 7 ay ceza

Gaziantep'te Lise öğrencisi Karakan'ı öldüren polise 5 yıl 7 ay ceza

Gaziantep'te Yılbaşı gecesi “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla lise öğrencisi Ekrem Görkem Karakan’ı öldüren polis memuru Hasan Bilki'ye, "Bilinçli taksirle öldürmek" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Bilki'nin tutuklanma talebi reddedildi.

M.A.'da yer alan habere göre ,Gaziantep’te 2017'yi 2018'e bağlayan yılbaşı gecesi "dur" ihtarına uymadığı iddiası ile polis tarafından öldürülen lise öğrencisi Ekrem Görkem Karakan (16) davasının 5’inci duruşması Antep 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Hasan Bilki duruşmaya katılmazken, Karakan ailesi ve avukatları Bülent Duran duruşma salonundaki yerlerini aldı.
 
Kimlik tespitinin ardından söz hakkı verilen iddia makamı, iki duruşma önce "bilinçli taksirle öldürme" doğrultusunda sunduğu mütalaasını tekrarladı.
 
İddia makamının mütalaasını tekrarlamasının ardından Ekrem’in annesi Naime ve babası Sedat Karakan, çocuklarının geri gelmeyeceğini, ancak vicdanlarını rahatlatacak bir kararın çıkmasını beklediklerini ifade etti. 
 
‘DOSYA KARAR AŞAMASINA GELMEDİ’
 
Müşteki beyanlarının ardından konuşan avukat Bülent Duran, kaybedilen yaşamın telafisinin mümkün olmadığını belirtti. Kaybedilen canın geri gelmeyeceğini söyleyen Duran, şöyle konuştu: "Hakkaniyetli bir karar verilerek ailenin yüreğine su serpilebilir. Polisin öldürdüğü çocukların listesi uzayıp gidiyor. Polis bir cinayet mekanizmasına dönüşmüş. Bizim tek kaygımız, adil bir yargılamanın yürütülmesidir. Polisler delilleri kararttı. Polis cinayet işlemiştir ve kasten işlemiştir. Cinayet işleyen polisin delil karartmada ne kadar uzman olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu dosya karar aşamasına gelmemiştir. Halen birçok noktada eksikler var. Onun için heyet adil yargılama için çaba göstermelidir.” Duran, Bilki'nin tutuklu yargılanmasını da talep etti.
 
Sanık avukatı ise, bir önceki savunmalarını tekrar ederek müvekkilinin beraatını istedi. 
 
Verilen kısa aranın ardından mahkeme heyeti sanık polis Hasan Bilki’ye "Bilinçli taksirle öldürme" suçundan 5 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası vererek, tutuklanma talebini reddetti.
 
Aile avukatı Duran, karara itiraz edeceklerini ve dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi. 
 
15.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz