Gaziantep Baro'su Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki adli yıl açılışına katılmama kararı aldı

Gaziantep Baro'su Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki adli yıl açılışına katılmama kararı aldı

41 baro açılışa katılmayacak

Beştepe’de yapılacak yeni adli yıl açılış töreni için Yargıtay’ın gönderdiği davet yazısına İzmir, İstanbul, Ankara ,Gaziantep Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Kocaeli, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay, Düzce ve Dersim barolarından ret yanıtı geldi. Öte yandan Türkiye genelinde 41 baronun davete katılmayacağı öğrenildi.

Gaziantep Barosu  Başkanı Av. Bektaş Şarklı imzasıyla yayınladığı açıklamada, hukuk fakültelerinden başlayarak savunmanın karşı karşıya olduğu pek çok soruna dikkat çekti. Açılışın yargı bağımsızlığını zedeleyeceği vurgulanan açıklamada, "Samimî görmediğimiz ve idarenin denetiminde yapiĺmasının yargı bağımsızlığı ilkesini zedeleyeceğini düşündüğümüz  2019-2020 adlı yıl açılışına ilişkin toplantıda yer almayacağımızı, bundan sonra da eleştirimizi ve tavrımızı net olarak ortaya koymaktan çekinmeyeceğimizi de  kamuoyuna saygı ile bildiririz."

Şu ana kadar İzmir, İstanbul, Ankara Muğla, Antalya, Adana, Aydın, Van, Ordu, Bursa, Kocaeli, Mersin, Şanlıurfa, Eskişehir, Balıkesir, Hatay, Düzce, Dersim ve Antep baroları törene katılmayacaklarını duyurdu.

18.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz