Galaksilerin Çarpışma Görüntüsü

Galaksilerin Çarpışma Görüntüsü

Galaksilerin Çarpışma Görüntüsü

Galaksi çarpışması her zaman ve evrenin bir çok yerinde meydana gelen olaylardan bir tanesidir. İleride Samanyolu Galaksisi içerisinde de gerçekleşmesi beklenen çarpışmaya benzer bir galaksi çarpışması görüntülendi. Birbirinden farklı çarpışmalar bulunuyor.

Hercules

Birbirlerinden 230 milyon ışık hızı uzaklıkta bulunan Hercules ve NGC 6052 isimli galaksiler ilk kez çarpıştıklarında 1784 yılında fark edildiler. William Herschel aracılığı ile gözlemlenmeleri söz konusu oldu. İlk olarak fark edildiklerinde garip hareketsel durumlardan dolayı düzensiz şeklinde yorumlanmışlardır. İki galaksi olduğu daha sonraları anlaşılmıştır. Galaksilerin tersine yıldızların çarpışması söz konusu olmaz. Çünkü yıldızlar daha küçük şekillerde ve aralarında küçük mesafeler bulunan yapılardır. Çarpışan iki galaksi ise en sonunda sabit bir galaksi halini alır.

Samanyolu Çarpışması

Dünya'nın içinde bulunduğu Galaksi olan Samanyolu Galaksisi için de aynı çarpışma durumunun söz konusu olacağı yapılan hesaplamalar sonucunda ortaya koyulmuştur. Teknoloji haberi En yakın galaksi olan ise Andromeda Galaksisi olduğundan beklenen çarpışmanın Samanyolu ile Andromeda arasında olması bekleniyor.

Şuan için herhangi bir sorun veya endişe durumunun oluşması için ise herhangi bir neden bulunmuyor. Çünkü yine hesaplamalara göre beklenen olası çarpışmanın 4 milyar yıl sonra gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bunun için Dünya ve üzerinde yaşayanlar için şuan için ciddiye alınacak herhangi bir durum veya olasılık bulunmuyor. Galaksi çarpışması yaşanması halinde galaksiler ciddi parçalanmalar yaşayabiliyor.

Kaynak  :https://www.teknosayfa.com/bilim/galaksilerin-carpisma-goruntusu-h10662.html

12.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz