Erdoğan'a tepki: Dilimizi, düşüncemizi savunduğumuz için HDP'ye oy veriyoruz

Erdoğan'a tepki: Dilimizi, düşüncemizi savunduğumuz için HDP'ye oy veriyoruz

Erdoğan'a tepki: Dilimizi, düşüncemizi savunduğumuz için HDP'ye oy veriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın HDP'ye yönelik tehditlerine tepki gösteren yurttaşlar, "Bizler kendi dilimizi, kendi düşüncemizi savunduğumuz için oy veriyoruz" dedi. 
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin 5’inci Kadın Kolları Olağan Kongresinde Hakların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik söylediği “HDP’yi destekleyenler hesap verecek” sözlerine HDP’li seçmenler tepki gösterdi. Yurttaşlar, "Bizler kendi dilimizi, kendi düşüncemizi savunduğumuz için oy veriyoruz" dedi. 
 
Kimliğini korumak ve savunmak için oyunu HDP’ye verdiğini söyleyen İbrahim Adıyaman adlı yurttaş, “Hükümet tarafından böyle şeyler söyleniyorsa bu onların ayıbı ve yanlışıdır. Bizler kendi dilimizi, kendi düşüncemizi savunduğumuz için oy veriyoruz. Hangi parti Kürtlüğü savunmuş olsaydı ona oyumu verirdim. Bugüne kadar Kürtlüğümü korudum bundan sonra da koruyacağım” diyerek, tepkisini gösterdi. Kürt sorunu çözülmediği için Türkiye'de kaosun yaşandığını vurgulayan Adıyaman, "Analar ağlıyor, insanlar ölüyor, çoğu insanın ocağına ateş düşüyor. Kimse Batı’da gezemiyor. Birçok yerde Kürt olduğum için iş verilmiyor” dedi. 
 
'PARTİMDEN MEMNUNUM'
 
HDP'ye yönelik tehditlere tepki gösteren Abdulhaluk Turan da, "İstiyoruz ki her daim partimiz Meclis’te olsun, haklarımızı savunsun. HDP’siz bir Meclis olmaz. Diğer partilerin Kürt sorununa bakışlarını samimi bulmuyorum. Kendi partimden memnunum" diye konuştu.
 
'GERÇEKLİĞE SAYGI GÖSTERMEK GEREKİYOR'
 
Hüseyin İncel ise, “Eğer halk bir partiye oy vermişse, Meclise taşımışsa bu bir gerçekliktir. Bu gerçekliğe saygı göstermek gerekiyor. Geçmişten bugüne gelindiğinde birçok parti Kürtler üzerinde demagoji yaparak başa gelmiştir. Eğer AKP bir çözüm üretmezse ülkenin geleceğinin olamayacağını düşünüyorum” dedi. 
 
'TEHDİT 6 MİLYONU İNKAR ETMEKTİR'
 
Meclis’te kendilerini temsil eden bir partinin tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan İncel, "HDP'yi tehdit etmek, ülkedeki 6-7 milyon insanı inkar etmek demektir. Hiç kimse bu mozaiği bozamaz. Ülkede diğer insanların varlığını göz önüne alarak siyaset üretilmelidir" şeklinde konuştu. Sadece Türkiye’de değil bütün dünyada artık HDP’nin tanındığını söyleyen İncel, "Sadece HDP’ye değil hangi partiye tehdit gelirse gelsin o yanlış bir politikadır" dedi. 
 
( M:A)
7.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz