'Erdoğan gidecek Babacan gelecek'

'Erdoğan gidecek Babacan gelecek'

2019 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair Ankara koridorlarında her gün yeni bir kulis dolanıyor. Son iddiaya göre, Erdoğan çekilmeye zorlanacak Babacan aday olacak

2019'daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için siyasilerin hesaplarına dair kulislerin en sonuncusunu Yeniçağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan yazdı.

Takan, Abdullah Gül'ün başını çektiği, Ali Babacan'ın vitrine konulduğu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın koltuğundan edildiği bir senaryoyu okuyucularıyla paylaştı.

Buna göre, Erdoğan adaylıktan çekilmeye zorlanacak, yerine Gül'ün desteğiyle Babacan Cumhurbaşkanı adayı olacak ve CHP de Babacan'a destek verecek.

İşte Takan'ın o yazısı:

6-7-8 Ekim tarihlerinde Afyonkarahisar'da yapılacak, 26'ncı AKP İstişare ve Değerlendirme Toplantısı. Milletvekilleri ile birlikte parti organları kaplıcaları ile ünlü ilimizde kampa alınacak. "Metal yorgunluğu" üzerlerinden atılmaya mı çalışılacak?.. Sakinleşip, pamuk gibi mi olacaklar?.. Cadı kazanı gibi kaynayan AKP kulislerine bakarsanız, durum hiç de öyle değil!..

7 Haziran 2015 seçimlerine kısa bir süre kala Abdullah Gül'ün yeni parti kurma çalışmaları ile ilgili bir yazı kaleme almıştım. "İstikşafi görüşmeler" sonunda gelinen 1 Kasım seçimlerinde ortaya çıkan tablo ile Gül hazırlıkları başka bir bahara ertelemişti. (Yazının bu kısmını bana sürekli "ne oldu Abdullah Gül'ün yeni partisi" diye soran okurlarımız için yazdım) Siyaset arenasında daha sert ve net bir tavır takınacağı ileri sürülen Abdullah Gül'ün taraftarları iki seçenekli bir yol haritasının izleneceğini anlatıyor. Şöyle;

1- Abdullah Gül'ün "dava arkadaşlığı"ndan yola çıkarak Erdoğan'ı çekilmeye ikna etmesi... Vee!.. Yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ali Babacan'ın aday gösterilmesi ve böylece partinin bölünmesinin önüne geçilmesi.

2- R. Erdoğan bu formüle ikna edilmemesi halinde hazırda tutulan yeni partileşmenin raftan indirilmesi ve Ali Babacan'ın Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesi.

Taraftarları Abdullah Gül'e o kadar inanmışlar ki, her iki formülde de Ali Babacan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına CHP'nin de destek vereceğini iddia ediyor ve oldukça kesin ifadeler kullanıyorlar.

Peki saray cephesinde durum ne?..

Abdullah Gül'cülerin bu söylediklerinin gerçeklikte payı ne?..

Yazının devamı için tıklayınız

http://www.yenicaggazetesi.com.tr/suud-ziyareti-sonrasi-babacan-senaryolari-44376yy.htm?utm_source=partners&utm_medium=gazeteoku.com&utm_campaign=feed

27.09.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz