CGF nedir?

CGF nedir?

CGF nedir?

CGF-CD34; “ConcentratedGrowthFactor” Türkçe adıyla “Konsantre Büyüme Faktörü” teriminin kısaltılmış halidir. Yoğun halde “Büyüme faktörleri” ve “Kök hücre” içerir. Diğer ismiyle “2. Jenerasyon Platelet Konsantresi” olarak anılan tedaviyle ilgili araştırmalar, sadece büyüme faktörlerinin değil, CD34 adı verilen kök hücrelerin de bu yöntemle elde edilebildiğini göstermiştir.

CGF-Cd 34 uygulamasının kullanım alanları

CGF; estetik ve cilt gençleştirme amacıyla, tüm vücut ve yüzde, cilt kırışıklıkları, sarkmalar, çatlaklar, akne izleri ve lekelerin tedavisinde uygulanan etkili ve kolay bir yöntemdir. “Yaşlanma Karşıtı” uygulamalarda ve saç dökülmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış olan CGF, oldukça doğal bir tedavi yöntemidir. Özellikle kas ve iskelet sistemi hastalıklarında, yara ve yanıkların tedavisinde etkilidir. 

CGF-CD34 Nasıl Elde Edilir?

Kişinin kendisinden alınan kan özel bir santrifüj işlemi ile bileşenlerine ayrılır. Trombosit, lökosit, çeşitli büyüme (growth) faktörlerini ve sitokinleri içeren bir katman elde edilir. Farklı aktivasyon işlemleri ile yoğun büyüme faktörü ve hematopoetik (kan oluşturan) kök hücre içeren plazma sıvısı elde edilmektedir.

Chlorella nedir?

Chlorella, yüksek vitamin oranı ve düşük kalorisi ile diyet programları için ideal bir besin takviyesidir. Ayrıca klorofil hemoglobine çok benzer bir yapıda olup, kan yapımını arttırdığı da düşünülmektedir.

 

PRP ile Kök Hücre Tedavisi Aynı Şey Değil!

 

Çok önemli bir konu, şu an kök hücre tedavisi olduğunu zanneden birçok hastanın aslında PRP denilen “pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma” tedavisi aldığıdır.

 

Bu yanlış bilgi düzeltilmelidir. Pıhtılaşma hücreleri kök hücreler değildir!

 

PRP kıkırdak hücresine dönüşemez, şeker üreten pankreas hücresine dönüşemez, kendisini bile çoğaltamaz.

 

Pıhtılaşma hücrelerinin içlerinde 500’den fazla hücre büyütücü hormon ve faktör bulunur. Normal şartlarda pıhtılaşma hücreleri bu hormonları dışarı salgılamazken, dokuda hasar varlığında çevreye salgılarlar ve iyileşme sürecine katkıda bulunabilirler.Ancak ölen hücrelere dönüşmeleri mümkün değildir.

 

Oysa kök hücreler hem kendisini çoğaltır hem de farklı doku hücrelerine dönüşebilir. Kök hücreler vücutta her doku ve organı onarma, yenileme kabiliyetine sahiptir.

 

28.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz