Alevi örgütlerinden Maraş'ın yıl dönümünde CHP'nin Seval Türkeş ziyaretine tepki

Alevi örgütlerinden Maraş'ın yıl dönümünde CHP'nin Seval Türkeş ziyaretine tepki

ALEVİLERİN VİCDANINI BİR KEZ DAHA SIZLATTI

Kemal Kılıçdaroğlu, Canan Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu ve Şerdil Odabaş'tan oluşan heyetin Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş’i ziyaretinin Maraş Katliamı'nın yıl dönümünde yapılması tepki çekti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaş; MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş’i dün ziyaret etti. Ziyaretin Maraş Katliamı'nın yıl dönümüne denk gelmesi tepki çekti. MHP ve lideri Türkeş, Maraş Katliamı'nı azmettirmekle anılıyor.

Ortak bir açıklama yayımlayan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, CHP yönetimini açıklama yapmaya çağırdı.

"ALEVİLERİN VİCDANINI BİR KEZ DAHA SIZLATTI"

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Belki şaşırdık, belki tanıdık, belki hatırlandık bir tabloydu ama Alevilerin vicdanını bir kez daha sızlatan bu görüntü karşısında kendilerini kınıyor ve Alevi toplumu adına Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerine soruyoruz?

1- Bu ziyaretin sebebini adalete olan vurgunuz ve söylemlerinizle net bir şekilde anlatacak mısınız?

2- Yoksa Alevilerin mazlum bir toplum olmasına bilinçaltınızdaki küçümsemeyle mi bakıyorsunuz?

Evet, sevgili canlar tüm Alevi kurumları olarak Alevi halkının oylarıyla iktidara gelmiş ve demokrasi, adalet ve özgürlük vadeden Cumhuriyet Halk Partisi yöneticilerini bir kez daha kınıyor ve bu konuda açıklama yapmalarını bekliyoruz."

21.12.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz