'AKP’nin kaybetmesi için büyük mücadele vereceğiz'

'AKP’nin kaybetmesi için büyük mücadele vereceğiz'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan açlık grevlerinin can kaybı yaşanmadan sonlandırılması için çağrıda bulundu.

HDP MYK ve Meclis Grubu, seçim çalışmalarının planlanması ve açlık grevleri gündemiyle parti genel merkezinde toplandı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile milletvekilleri ve parti yöneticileri, toplantı gündemine dair basın toplantısı düzenledi. 

Buldan, yaptığı konuşmada, Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in açlık grevinin 110. gününde olduğunu, cezaevlerinde de açlık grevlerinin sürdüğünü hatırlattı.  

Güven’in sağlık durumunun artık kritik bir aşamada olduğunu ifade eden Buldan, “Tüm girişimlerimize ve çözüm çağrılarımıza rağmen karşımızda adım atmayan bir iktidar var. Çabalarımızı bastırmaktan ve engellemekten başka bir yol izlemeyen bir iktidar var” dedi. 

Milletvekillerinin Diyarbakır’a yapmak istediği yürüyüş ile İstanbul’daki yürüyüşün İçişleri Bakanı’nın talimatıyla engellenmeye çalışıldığını hatırlatan Buldan, “Bir milletvekili arkadaşımızın karşısına binlerce güvenlik gücü çıkarılmasına rağmen, arkadaşlarımız olumsuz bir durum yaşanmaması, can kaybı yaşanmaması için bu yürüyüşleri gerçekleştirmeyi başardılar” dedi. 

CAN KAYBI YAŞANMADAN ADIM ATILMALI

Buldan, şöyle devam etti: Tecritin sadece HDP’nin ya da Kürt halkının sorunu olmadığını özellikle ifade etmek isterim. Tecritin kaldırılmasına yönelik açıklamalar sadece bizimle sınırlı kalmamalıdır. Meclise, hükümete ve tüm kamuoyuna çağrı yapıyoruz; tecrit mutlaka kaldırılmalıdır, açlık grevinde olan arkadaşlarımızdan bir can kaybı yaşanmadan açlık grevlerinin sonlandırılması için tecritin kaldırılması mutlak gerçekleşmelidir. Hükümet mutlaka gereğini yapmalıdır. Adalet Bakanlığı kendi yasalarını hayata geçirmelidir.” 

TÜM TÜRKİYE TOPLUMU TECRİT İÇİNDE

Tüm partileri duyarlı davranmaya çağıran Buldan, “Tecrit sadece Sayın Öcalan’a uygulanmıyor. Tüm Türkiye toplumu bir tecrit ile karşı karşıyadır” dedi. Meclis Başkanı’na da “Sayın Leyla Güven’in talebini dikkate alacak şekilde adım atılması için girişimde bulunmalı” çağrısı yapan Buldan, Güven’in yemin etmeyen tek milletvekili olduğunu anımsattı.

CAN KAYIPLARINDAN AKP SORUMLU OLACAKTIR

Buldan, şunları söyledi: Burada talep Sayın Öcalan’ın avukatları ve ailesiyle düzenli görüşmesinin sağlanmasıdır. Açlık grevindeki arkadaşlarımızın tek talebi vardır. Hukuksuz ya da hayata geçirilmeyecek bir talebi ifade etmiyor arkadaşlarımız. Tam da hükümetin çıkardığı yasaların hayata geçirilmesi talebidir. Cezaevinde olan her insanın ailesi ve avukatları ile görüşme hakkı varken ve bunlar sağlanıyorken bu tecrit sadece İmralı’da Sayın Öcalan’a uygulanamaz. Sayın Öcalan cezaevindeki tüm insanlar gibi bu haklara sahiptir. Bu hakları engellemek, kısıtlamak mutlak tecrit anlamına gelmektedir. Bu mutlak tecrit bir an önce kaldırılmalı, Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmenin önü açılmalıdır. Yaşanabilecek can kayıplarından AKP hükümetinin sorumlu olacağını belirtmek isteriz. Bedenlerin her gün eridiği, göz göre göre insanların ölüme gittiği bir süreçte AKP hükümeti sessiz kalmamalıdır. Talepler dikkate alınmalı ve tecrit kaldırılmalıdır.

Buldan, barışın, demokrasinin, adaletin yanında olan herkesin tecrite karşı ses çıkarmasını istedi. 

AKP’NİN TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNE DAİR VAADİ YOK

HDP Eş Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim meydanlarında HDP’yi hedef alan açıklaması ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenir’in açıklamasının ardından gündeme gelen HDP’yi kapatma tartışmalarına dair gazetecilerin sorularını da yanıtladı. 

Buldan, şunları belirtti: AKP hükümetinin elinde seçim çalışmalarını yürütecek herhangi bir malzeme yoktur. HDP’yi kriminalize etmek için algı oluşturmaktan öte bir şey değildir. HDP Türkiye’nin 3. büyük partisidir. 6 milyon insanın oyunu almış bir partidir. Toplumun her kesiminden oy almış bir parti için ‘terör partisidir’, ‘Kandil’den talimat alıyor’ ifadelerini kınıyoruz ve kabul etmiyoruz. AKP hükümeti, seçim vaatleri olmayan, Türkiye’nin geleceğine dair bir vaadi olmayan bir partidir, seçim meydanlarında söyleyecek sözü yoktur. Seçim stratejisini HDP’yi yok etme, hiçleştirme üzerinden kurduğunu görebiliyoruz. Bütün oyunları bozan bir parti olarak HDP’nin, seçimlerde çok büyük oranda başarı elde edeceğini AKP de görmüştür. Kayyumların tekrar geri göndermek ve oralarda başarı elde etmek için büyük bir mücadele veriyoruz ve 31 Mart seçimlerinde bunu göreceğiz. Türkiye’nin batısında da demokrasi güç birlikleri oluşturarak AKP’nin zayıflatılması üzerinden bir taktik uyguluyoruz. AKP’nin kaybetmesi için büyük bir mücadele vereceğimizi belirtmek istiyoruz.

Parti kapatma devrinin artık geride kaldığını da belirten Buldan, “Türkiye’nin gündeminde olmaması gerekir. Parti kapatmalar geçmişte yaşandı, en fazla kapatılan partilerin başında yine bizler varız. Bir parti kapatılır, yerine başka partiler çıkar. Bu çözüm değildir. Burada önemli olan Türkiye’nin demokratikleşmesi adına, barışa katkı sunmak adına, adalet ve hukuka katkı sunmak adına bu gündemi Türkiye’nin önüne getirmekten vazgeçmemizdir” dedi. 

25.02.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz