17 aydır tutuklu bulunan 7 siyasetçi tahliye edildi

17 aydır tutuklu bulunan 7 siyasetçi tahliye edildi

17 aydır tutuklu bulunan 7 siyasetçi tahliye edildi

Yaklaşık 17 aydır tutuklu bulunan yerine kayyum atanan İdil Belediye Eşbaşkanı Nevin Girasun ve Sırtköy Belde Belediye Eşbaşkanı Nuri Akman’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 7 Kürt siyasetçi tahliye edildi. 

Yerine kayyum atandıktan sonra 24 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanan İdil Belediye Eşbaşkanı Nevin Girasun, Sırtköy Belde Belediye Eşbaşkanı Nuri Akman ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 7’si tutuklu 16 kişinin “örgüt üyesi olmak”  iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü. 
 
Şırnak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya gazeteciler alınmadı. Duruşmayı, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ile tutukluların birer yakını takip etti. Tutuksuz yargılananlar duruşmaya katılmazken, tutuklular ise kaldıkları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifade verdi. 
 
7 KİŞİYE TAHLİYE 
 
Kimlik tespitinin ardından savunma yapan tutuklular, haklarındaki iddiaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti. Daha sonra savunma yapan avukatlar da, müvekkillerinin beyanlarına katılarak, tahliye talebini yineledi. 
 
Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, tutuklu 7 kişinin de adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi. Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi. 
 
Tahliye edilen Kürt siyasetçilerin isimleri şöyle: Hamit Karagol, Medine Fidan, Mehmet Yusuf, İdil Belediye Eşbaşkanı Nevin Oyman Girasun, Sırtköy Belde Belediye Eşbaşkanı Nuri Akman, Silhattin Acar, Vasfi Avşin.
 
MA
22.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz