Gaziantep'in Utanılacak Rekoru...

Gaziantep'in Utanılacak Rekoru...

Gaziantep yine Türkiye'de bir rekor kırdı. Ama bu rekor marka kent olarak lanse edilen Gaziantep'e hiç yakışma

Gaziantep yine Türkiye'de bir rekor kırdı. Ama bu rekor marka kent olarak lanse edilen Gaziantep'e hiç yakışmadı. Üstelik kabinenin tek kadın bakanı ve Gaziantep Milletvekili olan Fatma Şahin'in şehrinde meydana geliyor.. Kayıpların dakika dakika izlendiği ve polise anında bildirildiği sisteme göre küçükler en çok Gaziantep'te şiddet görüyor.

UluslararasI Çocuk Merkezi (ICC) ve Çocuk Hakları Programı'nın hazırladığı 'Çocuğa karşı şiddeti izleme haritası' (www.cocukhaklariizleme.org/harita) hangi ilde hangi şiddet olayları yaşanmakta, şiddet olaylarının görülme sıklığı, hangi yaş grubundaki çocuklar şiddet mağduru oluyor gibi birçok soruya cevap buluyor.

Bu haritaya göre; Aile ve Sosyal Politikalar bakanı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin'in kenti rekor kırıyor. Gelen raporlara göre çocuğa karşı şiddetin en çok yaşandığı il 217 olayla Gaziantep. 2.'lik 194 vakayla İstanbul'un. Ardından 168 olayla Antalya ve 132 vakayla Diyarbakır geliyor. Raporlarlamada cinsel istismar, ihmal ve istismar, ölüm, kayıp, kaza, sakatlanma, erken/zorla evlilik gibi kategoriler var. Amaç şiddete dair her şeyi bir harita üzerinde göstererek yetkililere kılavuz olabilmek ve çarpıcı tabloyu gözler önüne serebilmek.
noktanın 20 km yakınında gerçekleşen çocuğa şiddet olayları mail yoluyla haber vermesi. Sitede yer alan 'Haber ver' sekmesine tıkladığınızda haber almak istediğiniz bölgeyi ve kategoriyi seçerek dilediğiniz mail adresine ulaşmasını sağlayabiliyorsunuz.

14.07.2012 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz