AVUKAT-YAZAR HAYRİ BALTA VE ADD 25. YIL KUTLAMASI

AVUKAT-YAZAR HAYRİ BALTA VE ADD 25. YIL KUTLAMASI

21 Eylül 2015 tarihinde kaybettiğimiz Avukat- Yazar Hayri Balta’da Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu üyeler

 

        Atatürkçü Düşünce Derneği kuruluşunun 25. yılını özel bir gece ile kutladı…  30 Ekim gecesi yapılan kutlama, saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşı okunması ile başladı. Geceyi kutlayan mesajların paylaşılmasından sonra Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu üyelerinin isimleri tam liste olarak okundu. Daha sonra geçilen slayt gösterisinde cumhuriyetin kuruluşu, kuruluş şartları, nerden nereye gelindiği bir kez daha anlatıldı. Öz kurucu üyelerin öz geçmişlerinin okunmasının ardından yaşayan kurucu üyelere ve kaybedilen üyelerin yakınlarına plaket verildi. 

     Bilindiği gibi 21 Eylül 2015 tarihinde kaybettiğimiz Avukat- Yazar Hayri Balta’da Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucu üyeleri arasındaydı.  Avukat- Yazar Hayri Balta’nın plaketini ise gazetemiz yazarlarında kızı Yener Balta aldı…  Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan’ın konuşmasının ardından verilen kokteylle gece sona erdi…

Hayri Balta kimdir?

Siz okurlarımız için öz geçmişini bir kez daha yayınlamak istiyoruz.

     1932 yılında Gaziantep’te doğdu. 10 yaşında iken annesi öldü.
Çocukluğunun kış günlerini Gaziantep’in Tabakhane semtinde; yaz günlerini de Gaziantep’e yakın İbrahimli köyündeki bağlarında geçirdi.
Zorlu bir çocukluk ve gençlik döneminden sonra, 1974’te Ankara Hukuk Fakültesine girmeyi başardı ve hem çalışıp hem okuyarak 1979 yılında Hukuk Fakültesini bitirdi ve bir yıl da staj gördükten sonra 1980 yılında (48 yaşında) avukatlığa başladı.
Avukatlık yaptığı sırada Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kurucularından oldu.
İlk iki Yönetim Kurulunda Genel Sekreter yardımcısı olarak görevli iken 11 Mart 1991 tarihinde ağır bir kalp krizi geçirince kalbinin % 70’i çalışamaz bir duruma geldi. ADD’deki görevinden ayrıldı ve doktorların sözü üzerine avukatlığı bıraktı. O günden bu güne değin de evinde yazarlık yapmaktaydı.

Gaziantep Haberler olarak Avukat- Yazar Hayri Balta’nın  ailesine bir kez daha başsağlığı dileklerimizi iletiyor, sabır diliyoruz…

 

 

31.10.2015 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz